«Первинка» чи «вторинка»? У що краще вкласти гроші? Часто рішення інвестора схиляється на користь «первинки». Красиві зовні та гарно сплановані всередині нові житлові комплекси позиціонують на ринку як надійні, якісні та комфортні. Чи відповідає це дійсності? Здебільшого так, але враховуючи наші реалії (низький платоспроможний попит населення, прагнення забудовників заробити більше, здешевивши собівартість квартир, і т. п.), питання про якість та комфорт новобудов не має однозначної відповіді.
Якість. Якість?..
Ймовірність натрапити на небезпечні для життя та здоров’я новобудови на ринку нерухомості Києва нагадує ходіння по мінному полю. За оцінками експертів загалом в Україні частка таких «новобудов» сягає 70% (в т. ч. в сегменті економ-класу – 60%, бізнес-класу – 30%, і навіть преміум-класу – 10%), значна частина з яких припадає саме на Київ. Причини банальні: використання неякісних матеріалів, низькокваліфікованої робочої сили та недотримання будівельних норм, стандартів та правил. До слова, подібну новобудову нещодавно виявили поблизу Києва, в Борисполі. Ризик її обвалу оцінюють як високий. А перед тим були ЖК «Брест-Литовський», ЖК «Голосієво» та інші. ЖК «Park Stone» може «похвалитися» тонкими стінами санвузлів між суміжними квартирами, відсутністю перегородок між стояками води квартир та слабкими однофазними лічильниками замість передбачених трифазних. Перелік можна продовжувати ще довго.
Скаржаться мешканці й на зазори на стиках між секціям, куди затікає вода, і, як наслідок, у помешканнях – сирість, і на низький тиск води в системі, що спричиняє слабкий напір у квартирах на останніх поверхах, і на проблеми з погано покладеним дахом, в результаті чого жителі останніх поверхів «отримують» воду прямо з неба. А ще, у що взагалі важко повірити, мало місце випадіння фасадної цегли в елітних новобудовах на Оболонських Липках.
Математика забудовників проста: низькоякісні китайські будматеріали, що на 30-40% дешевші, ніж відповідні європейські чи українські аналоги, плюс недорогий пісок, щебінь, пінопласт, оздоблювальні матеріали, які мають підвищене радіаційне випромінювання чи шкідливі випари, помножені на часто-густо некваліфікованих робітників, готових працювати за невисоку зарплату, точно дорівнюватимуть прибутку. Покупці квартир, в дев’яти випадках з десяти, не знають хто відповідає за якість будівництва, чи мають кваліфікацію робітники, як дізнатись про походження матеріалів та ін.
У підсумку, клієнт отримує масу проблем, які доводиться вирішувати самотужки: протікання стиків на балконах, холодні стіни, вікна з дешевими склопакетами замість енергоощадних, непрацюючі комунікації, погано викладений дах тощо. І те, що «зима близько», новоспечені пожильці також відчують на собі сповна, оскільки енергозберігаючі технології в таких будинках працюють «в режимі лайт».
А комфорт?
Навіть якщо пощастило, і ви стали власником квартири в новому житловому комплексі, збудованому за сучасними технологіями, з якісних та безпечних для здоров’я матеріалів, то де гарантія її комфорту? Його ви зможете оцінити лише після того, як поживете певний час у квартирі. І ніяк не раніше. А досвід показує, що навіть новобудови преміум-класу (наприклад, ЖК Riviera Riverside, де мешканці скаржаться на ледь не гуртожитковий пропускний режим) мають безліч недоліків, пов’язаних із комфортом (в т. ч. з обслуговуванням, паркомісцями, прибудинковою інфраструктурою і т. п.). Зокрема, мова йде про те, що декларує забудовник, і що насправді отримує інвестор. Часто обіцянки забудовника надто сильно не дотягують до очікувань клієнтів. І це в новобудах, в яких квадратний метр продають за 2,5-3,5 тис. доларів. А якщо говорити про економ-клас, то тут і кількість квартир на поверсі, і їхня комплектація може змінюватися ще під час будівництва, незважаючи на те, що в підписаних з покупцем документах зазначено зовсім інше.
Висновок. Спробуй придбати житло в новобудові самостійно, якщо готовий до ризику та можливих проблем у майбутньому. Але якщо «не знаєш броду – не лізь у воду». Звернись до професіоналів команди Рантьє – сервісу для власників житла. Вони точно володіють інформацією, мають досвід роботи із забудовниками та знають як звести супутні ризики до мінімуму і вберегти інвестиції.