Практично усі власники житла, які здають його в оренду, хочуть щоб, як кажуть, «і вовк був ситий, і вівці цілі». Тобто, щоб і прибуток був, і квартира залишалась в хорошому стані. Але, на жаль, не завжди можливо цього досягнути. Існують певні категорії клієнтів, які можуть завдати збитків, вартість яких значно перевищуватиме суму отриманих орендних платежів чи недоотриманого прибутку від простою житла. Тому потрібно добре розуміти, кому і для чого здаєш житло.
До потенційно проблемних категорій орендарів можна віднести:
- Студенти та молодь в межах 20-ти років. Шум, гам, бруд, зламана техніка – далеко неповний перелік потенційних загроз нерухомості, яких з високою ймовірністю можна очікувати від молодого покоління віком 18-23 роки. Удома влаштовувати вечірки не дозволяють батьки, та й самим шкода, щоб щось не зламали, а в орендованій квартирі – речі чужі. Їх не шкода. Та й контроль практично відсутній.
- Сім’ї з малими дітьми. Пара років 25-30 – непоганий варіант для здачі житла в оренду. Здебільшого це люди, які працюють, своєчасно сплачують орендні платежі, намагаються підтримувати в квартирі порядок (хоча можливо і не до такої степені, як би хотів власник). Ймовірність завдання ними матеріальних збитків – значно нижча за середню. Але!.. Якщо це пара з малою дитиною, то варто бути готовому до помальованих стін та меблі (за які в кращому випадку вдасться отримати хоча б якусь компенсацію), а також скарг сусідів на нічний плач, крики та сварки.
- Родичі та знайомі. Чи не найгірший варіант з позиції своєчасності та повноти оплати за квартиру це далекі родичі та знайомі. Знижка орендної плати по-знайомству, «зараз не маю, заплачу пізніше», психологічний тиск на родинні стосунки, проблеми з виселенням і т. п. – стають причиною не лише недоотриманого прибутку, а й (в разі появи найменшого конфлікту) підриву репутації в колі родини та друзів.
- Клієнти з домашніми тваринами. Це особлива група орендарів, для якої навіть вмебльована на десятки тисяч доларів квартира не матиме жодної цінності порівняно із задоволенням їхнього домашнього улюбленця. Але, якщо орендатори Вам сподобались, а в них маленька собачка чи породистий кіт про якого піклуються (підрізають кігті, купають та інше) то можна погодитися здатив оренду квартиру.
- Аферисти. Пристойний з вигляду орендар, який не викликає жодної підозри, насправді може виявитись підприємливим махінатором, який перездаватиме орендовану квартиру за більшу платню не вельми добропорядним і надійним особам. Платежі він платитиме вчасно, а от щодо збереження стану приміщення та майна виникають сумніви. Майже напевно замість виплати компенсації за завдану шкоду, такі «творчі особистості» шукатимуть нову наївну жертву.
- Іноземці. Це, напевно, та група орендарів, про яку найчастіше мріє більшість орендодавців. Але й тут не все буває гладко. Культурні відмінності можуть залишити незабутній слід у квартирі. Так, італійці та іспанці не роззуваються в приміщенні, незважаючи на болото на сусідній вулиці, через яку вони щойно перейшли; американці мірятимуть все своїми прогресивними мірками і виставлятимуть претензії власнику (чому підтікає кран, чому холодильник гуде і т. п.); представники сходу «вражатимуть» сусідів їдкими запахами національної кухні і т. д.
Хоча це не аксіома і кожне правило має свої винятки, все ж краще перестрахуватися.
Як убезпечити себе від недобросовісних орендарів?
Варіантів є кілька:
- передати нерухомість в довірче управління професіоналам (наприклад, команді Рантьє – сервісу для власників житла). Прибуток суттєво не зменшиться (а можливо навіть зросте), але клопотів та ризиків поменшає в рази.
- вести бізнес самотужки, обов’язково офіційно (сплачуючи податки та отримуючи можливість відстоювати свої права в суді), ретельно продумати всі можливі форс-мажори та закласти їх у договір оренди (краще порадившись з юристом), підключати до процесу сусідів, які своєчасно реагуватимуть на найменші підозрілі моменти, застрахувати житло та наявне майно у страховій компанії. Або, дивись пункт 1, який у підсумку може виявитись дешевшим.
То хто ж вважається найкращим орендарем?
Практика засвідчує, що ідеальними квартирантами для 85% орендодавців є пара, яка перебуває в офіційному шлюбі, віком від 25 років без дітей та домашніх тварин. Але як відомо – нічого ідеального в цьому світі не має. Тому завжди потрібно думати, оцінювати та шукати компроміс.